Yoğurtla depresyon tedavisi (Lactobacillus bakterisi ve yoğurt)

Kitap ve İnsan - kitapveinsan.com

 

Depresyon, halk arasında sıkça görülen bir zihinsel sağlık sorunudur. Bu soruna sebep olabilecek genetikten çevresel faktörlere kadar pek çok durum vardır. Depresyonla bağlantı kurulan önemli bir faktör ise bağırsak bakterileridir. Yeni yapılan bir çalışmada depresyon tedavisi için yan etkileri olan ilaçların kullanılması yerine beslenmenin düzenlenmesinin önemli faydaları olabileceği gösterildi.

Bağırsaklarımızda yaşayan bakteri çeşitliliğinin bozulması hem fiziksel, hem de depresyon gibi zihinsel sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu durumu test edebilmek için sinirbilim uzmanı Dr. Gaultier’ın ekibi fareler üzerinde birtakım deneyler yürüttü.

Farelerin bakteri çeşitliliği stresin olmadığı durumda ve stres sağlandıktan sonra incelendi. Ve ekibin iki durumda bulduğu ana farklılık yoğurtta bolca bulunan Lactobacillus bakterisiydi. Lactobacillus bakterisinin kaybıyla depresyon belirtileri başlıyordu. Farelere besin yoluyla Lactobacillus verildiğinde belirtiler azalıyor ve normal duruma yaklaşıyordu. Çalışma ekibine göre bu bakteriyle farenin davranışları arasındaki ilişki çok net görülmekteydi.

Dr. Gaultier, gerçekleşen iyileşmenin metabolizmasını bağırsaklarda bulunan Lactobacillus’un depresyonla ilgili olduğu bilinen “kinürenin”in kandaki seviyesini etkilemesiyle açıklıyor. Bağırsaklardaki Lactobacillus’un azalması kanda kinürenin seviyesini arttırmakta, bu da depresyon semptomlarını başlatmaktadır.

Gaultier, fare modelleri üzerinde depresyon çalışması yapmanın tam olarak güvenilir olamayacağını düşünüyor. Bunun sebebi her ne kadar belirtileri depresyona benziyorsa da farelerin bize hislerini anlatmalarının bir yolunun olmaması.

Gaultier’ın yakın gelecekteki planı, Lactobacillus ile zihinsel sağlık arasındaki bağlantıyı depresyon belirtileri gösteren MS hastaları üzerinde gözlemlemek. Böylelikle bu bakterinin insanlar üzerinde de farelerle benzer etkisinin olup olmadığını görebileceğiz.

Biliminsanları, Lactobacillus’un insanlar üzerinde de benzer bir etki göstereceğiyle ilgili ümitli olsalar da henüz net bir delil yok. Fakat yoğurt tüketiminin de bir yan etkisi olmadığı için yine de düzenli olarak tüketilmesi iyi bir alternatif sayılabilir.

Kaynak: Neuroscience News, Mart 2017 – http://bilimoloji.com/yogurtla-depresyon-tedavisi/