Enis Doko: ‘kalkıp da aç insanlara ulaştırmak için yapılan…’

Kitap ve İnsan - kitapveinsan.com

 

Her kurban bayramı, hayvan kesilmesini eleştiren insanlara rastlıyorum. Eleştirenler vegan olsa katılmasam da saygı duyarım ama hamburgerleri götürüp de bu eleştiriyi yapanları hiç samimi bulmuyorum. Sırf Mc Donalds bile bir haftada Türkiye’de kurban edilen hayvandan çok hayvan kesiyor.

Her yıl 150 Milyar evcil hayvan kesiliyor, tavukları da dâhil edersek. Kurbanda kesilen hayvanlar bunun %1 bile etmiyor.

Bir de niye böyle bir ibadet var diye soranlar var. Her gün 24.000 kişi açlıktan ölüyor. 800 milyon insan yatağa aç yatıyor. Bunların büyük bir kısmı aylar boyunca hiç et yiyemiyorlar… Sanırım niye böyle bir ibadetin olduğunu anlamak zor değil. Sen et yemeği seviyorsan yiyemediği için daha çok et seven insanlar var.

Sen hayvan kesim endüstrisini eleştirmiyorsan. Hayvanların tutulduğu koşulları eleştirmiyorsan. Ama kalkıp da aç insanlara ulaştırmak için yapılan hayvan kesimini eleştiriyorsan, kusura bakma bence samimi değilsin.

Bu arada insanlar eti dağıtmıyorsa, fakirleri düşünmüyorsa sorun onlarda ibadette değil.

Enis Doko, 06.09.2016

Kurbanla ilgili şu yazıyı da okumanızı öneririz: https://kitapveinsan.com/kurban-bayrami-vahset-midir-doyurucu-bir-yazi/

Bir cevap yazın