2 ayetlik konu için 14 cilt tefsire ihtiyaç var mı?

Kitap ve İnsan - kitapveinsan.com

 

Kur’an’da taharetle ilgili sadece iki tane ayet var. Bu adam ise “Taharet Hükümleri Ansiklopedisi” adı altında 14 cilt kitap yazmış. Bu adam -Ebu Ömer ed-Dibyân- büyük âlim ve taharet hakkında 14 cilt kitap yazmak gerçek ilim kabul ediliyor.

Müslüman âlimler bu saçmalıkları ne zaman bırakacaklar? Gerçek ilim bu değil.

Taharet fıtrîdir, tahareti bilmek için 14 cilt kitap yazamaya gerek yok. Ne zaman fıtrata döneceğiz? Ne zaman gerçek ilimlere -matematik, fizik, tıp, astronomi vb.- döneceğiz?

********

“Ey inanıp güvenenler! Namaza kalktığınız zaman yüzlerinizi ve dirseklerinize kadar ellerinizi yıkayın. Başınızı ve ayak bileği kemiklerine kadar ayaklarınızı mesh edin. Eğer cünüp olmuşsanız yıkanın. Hasta veya yolcu olur yahut sizden biri ayakyolundan gelir ya da kadınlarınızla birlikte olur da su bulamazsanız, temiz yüzeye (toprağa) yönelin; onunla yüzünüzü ve ellerinizi mesh edin. Allah, size güçlük çıkarmak istemez. Onun isteği sizi arındırmak ve size olan nimetini tamamlamaktır. Belki görevlerinizi yerine getirirsiniz.” (Maide 5/6)

“Ey inanıp güvenenler (müminler)! Sarhoşsanız, ne dediğinizi bilinceye kadar; cünüpseniz yıkanıncaya kadar, namaza yaklaşmayın. Seyir halinde olursanız o başka. Hasta veya yolculuk halinde iseniz yahut biriniz tuvaletten gelmişse ya da kadınlara temas etmiş olup su da bulamazsanız temiz bir toprağa teyemmüm edin. Ondan yüzünüzü ve ellerinizi silin (mesh edin). Allah affeder ve bağışlar.”” (Nisa 4/43)

Anlaşılmaz bir şey var mı? 14 cilt tefsire ihtiyaç var mı?

Hisham Alabed