Yom Kippur’a İslami gömlek giydirip samimi insanları kandırmayın [Prof. Dr. İsrafil Balcı]

Kitap ve İnsan - kitapveinsan.com

Neyi kutluyoruz Allah aşkına

İslâm inancında tövbe için özel bir gün, gece veya zaman dilimi yoktur. 7/24 tövbe kapısı açıktır. Kimse kimseyi uyduruk özel gün ve gece masallarıyla aldatıp ucuz yoldan resetlenme veya duygu yamyamlığına soyunmasın.

Keza hiç kimse de Yahudi geleneğindeki Yom Kippur/Kefaret veya kurtuluş günü anlayışına İslâmî gömlek giydirip samimi insanları kandırmasın. Berat kandili hikayesi bal gibi Yahudi geleneğinden aparılmadır. Yom Kippur on günlük keffaret gününün sonuncusudur. Yani resetlenme günüdür. Ne vahiyle ne de sîreti nebîyle uzaktan yakından alakası vardır.

Yahudi geleneğine göre, Tanrı bu gece Roş Aşana’da (yılbaşı) insanların kader kitaplarını açar ve amellerine göre onuncu gün olan Yom Kipur’da kapatır. Dikkat edin bizdeki versiyona göre de, bu gece bir yıllık günahlardan insanlar berat edip arınır ve resetlenirler.

Bu gece için 100 rekatlı bir Hayır Namazı olduğu iddia edilir. Vallahi yalan billahi yalan. Resulüllah zamanında böyle bir gece yoktu ki, buna özgü namaz olsun. Tamamen uydurmadır, ayette de belirtildiği üzere müminler “gezerken, yatarken, otururken Allah’ı zikredeler.”

Şunu da belirteyim ki, kuru dua ile günahlardan arınma olmaz, hele hele bunun için özel bir zaman dilimi hiç mi hiç olmaz. Sabah uyandığınızda kaldığınız yerden kural ihlallerine devam edecekseniz bence gece beyhude çabanıza hiç gerek yok.

İsrafil Balcı, 10.05.2017

Kaynak: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10155344898779851&id=803609850

Bir cevap yazın