Yasin, 70: “Kur’ân, diri olanları uyarasın diye indirilmiştir”

Kitap ve İnsan - kitapveinsan.com

 

Kur’an-ı Kerim, ölülere değil, yaşayanlara hitap eder. Kuran’ın iniş amacı, insanları karanlıktan aydınlığa çıkarmaktır:

“ELİF! LAM! RA! Bu, insanları Rablerinin izniyle karanlıklardan aydınlığa çıkarman için indirilmiş bir kitaptır. Daima üstün olanın ve her şeyi güzel yapanın yoluna.” (İbrahim 14/1)

Bu, Kuran’ın bir yaşam kitabı olduğu anlamına gelir, çünkü yaşamın düzenlenmesi ile ilgilidir. Anlamadığımızda veya uygulamaya geçirmediğimizde Kuran’ın bizlere bir yararlı olamaz:

“Bu bereketli bir kitaptır. Onu sana indirdik ki ayetler arasındaki bağlantıları görsünler ve sağlam duruşlu olanlar ondan bilgi edinsinler.” (Sad 38/29)

Sadece sevap kazanmak için Kur’an okumak, kitabın asli amacını öldürmektir. Ne yazık ki, Müslümanlar Kuran’ı terk ettiler ve hayatlarından tamamen çıkardılar. Janjanlı kaplamalar içerisinde Kur’an, artık sadece kütüphanelerimizin süsleri haline gelmiştir. Özellikle Ramazan ayında Müslümanlar Kuran’ı anlamadan okuma konusunda yarışır haldeler. Bu yarış Kuran’ı cenaze törenlerinde ve ölülerin mezarlarında okuyanların arasında da mevcut.  Kur’an tamamen terk edildi ve mehcûr oldu:

“O gün Elçimiz diyecek ki, “Ey Sahibim, benim kavmim bu Kuran’ı kendilerinden uzak tuttular” (Furkan 25/30)

Kur’an, ölülere değil, yaşayanlara okunduğunda fayda eder:

Kur’ân, diri olanları uyarasın, bir de onun gerçek söz (Allah’ın sözü) olduğu, ayetleri görmezlikte direnenler (kâfirler) açısından da kesinleşsin diye indirilmiştir.” (Yasin 36/70)

Ölüler, onlar için okuduğunuz Kuran’dan artık faydalanamazlar, çünkü insan sadece kendi eliyle yaptıklarından fayda sağlayabilir.

“İnsanın kendi çalışmasından başkası kendine ait değildir. Çalışması yakında gözler önüne serilecektir. Sonra ona, yaptıklarının karşılığı tam olarak verilecektir.” (Necm 53/39-41)

Kuran’ı hayatınızdan çıkarmayın. Kuran’dan uzak olursanız sahte mutlulukların esiri olursunuz!

Hisham Alabed – Ayrıca okuyabilirsiniz: https://kitapveinsan.com/dirilerin-kitabi-kuran/