Teknolojinin Çocuklar Üzerindeki Fiziksel Etkisi

Kitap ve İnsan - kitapveinsan.com

 

Teknolojideki gelişmeler, çocukların bilgisayarlar ve cep telefonları aracılığıyla İnternet erişimine sahip olmalarını sağlıyor.

Bir ebeveyn çocuğunun bu cihazlarda zamanını sınırlamaya özen gösterse de, TV, iPod’lar, MP3’ler, DVD oynatıcılar ve video oyunları birer uyaran olarak çocuğunuzun dikkatini çekmektedir. Ebeveynler, öğretmenler ve sağlık çalışanları, teknolojinin çocukların yaşamları üzerindeki fiziksel etkilerini sorguluyor.

Çocukların daimi olarak bilgisayar başında olmaları vücutlarının aktif katılımını sınırlar. Bazı çocuklar, teknoloji etkinliği ve fiziksel hareketsizlik kombinasyonu nedeniyle obeziteye eğilimlidir.

Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketi’ne göre, 6 yaşından 11 yaşına kadar olan çocukların yüzde 19,6’sı obez.

Bazı çocuklar, özellikle de şiddet oyunları izlerken fiziksel olarak uygunsuz davranırlar.

Teknoloji, çocukların kanepede sabitlenmesine neden olarak gelişmekte olan sosyal becerileri de engelleyebilir. 2010’da Kaiser Aile Vakfı tarafından yürütülen bir araştırmaya göre:

1950’lerden önce büyümekte olan çocuklar dışarı çıkıp arkadaşlarıyla oynamaya teşvik edildiyse de, medya tarafından yönlendirilen cihazlarla günde 1/2 saat geçiren çocuklar özellikle de utangaç olmasalar da akranlarla temas kurmamaktadır.
Teknoloji kullanımı ile fiziksel egzersiz arasında bir denge geliştirmek, bir çocuğun hayatını sağlıklı yürütmesine başlamasının önemli bir adımıdır. American Academy of Pediatrics’e göre, “Medya Eğitimi: Ebeveynler Yapabilecekleriniz” başlıklı makaleye göre:

çocuğunuza sağlayabileceğiniz en iyi rol modeli kendinizsiniz.”

Akşam yemeği yiyorken TV’yi kapatma,

her gün belirli bir saat sonrasında bilgisayar kullanımını ortadan kaldırma

alışkanlığı kazanın,

günlük video oyun sürelerini sınırlama

ve birlikte bir takım fiziksel egzersiz yapma alışkanlıkları kazanın.

Çoğu anne-babalar, çocuğunu jimnastik sınıfı ya da eğlencelik futbol takımı için kaydettirdiklerinin onun parmak uçlarındaki mevcut medya araçlarından ara verdiklerini ve diğer çocuklarla arkadaşlık kurmalarına yardımcı olduklarını bulmuşlardır. Çocuğunuza teknolojinin zararlarından kurtulmak için uygun olduğunu gösterin.
Siz ve çocuklarınız teknolojiyi kullanırken bunu bilinçli kullanın.

Ebeveyn olarak iyi bir örnek oluşturun. Çocuklarınız sizi sürekli olarak telefonunuzda veya bilgisayarınızda görürlerse, her zaman teknolojiyi kullanmak isteyeceklerdir.

Bu teknoloji dünyasında gezinmek oldukça zor olmasına rağmen hem çocuklar hem de yetişkinler için birçok avantaj da yaratabilir.

Teknoloji kullanımına sınır koymak

ve aşırı kullanımın potansiyel olumsuz sonuçlarının farkında olmak

hem çocuklar hem de yetişkinler huzurlu olup kullandıkları teknolojiden daha fazla yararlanabilirler.