Panik Bozukluk ve Depresyona Karşı “Ay Çekirdeği”

Kitap ve İnsan - kitapveinsan.com

 

Ay çekirdeği, yüksek protein içeriği ile şaşırtıcı derecede besleyici bir atıştırmalık olarak dikkatimizi çekmektedir. Hazır paketteki çekirdeklerde karbonhidrat oranı 2,2 gr., protein oranı 4 gr., yağ oranı ise 10,5 gramdır. Taze çekirdek içinde ise karbonhidrat oranı 12.33 gr., protein oranı 22.47 gr., yağ oranı ise 49 gramdır.

Ay çekirdekleri vitamin ve mineraller açısından da oldukça zengindir; B1, B5, E ve folik asitle birlikte içeriğinde bakır, magnezyum, selenyum ve fosfor da bulunmaktadır. Ay çekirdeği, özellikle içeriğindeki E vitaminiyle güçlü bir antioksidandır. Günlük tüketim için tavsiye edilen bir avuç ay çekirdeği günlük E Vitamini alımının yüzde doksanını karşılamaktadır.

Ayrıca ay çekirdeklerinde, iyi kolesterolü artırabilen ve kardiyovasküler sistemini koruyan kalp dostu yağların yanında lignan, arginin ve fenolik asitler de bulunur.

Panik Bozukluk Ve Depresyona Karşı Yardımcı: Yapılan araştırmalar; ay çekirdeği ve kabak çekirdeği gibi yağlı tohumların stres, anksiyete, depresyon ve unutkanlığa karşı yardımcı besin olduğunu ortaya koymuştur.

Uzm. Dr. Baha Murat Aydoğ’a göre, Ay çekirdeğinde bulunan

Triptofan; stres, anksiyete ve depresyonun azaltılmasına,

Kolin ise özellikle hafızanın iyileştirilmesine destek olabilir.

Ayrıca ABD’de Doğal Magnezyum Derneği, stresi azaltmak için içinde bol miktarda magnezyum olan gıdaların tüketilmesi gerektiğini bildirmektedir. Magnezyumun en iyi kaynakları da kuru baklagiller, yağlı tohumlar ve tam tahıl taneleridir.

Stresli olduğunuz zamanlarda beynimiz daha fazla kalori ister. Bu da kortizol hormonu üretiminin artmasına ve dolayısıyla göbek bölgesinin yağlanmasına neden olur. Buna karşı stresle savaşan gıdalar tüketilmelidir. İşte magnezyum içeren çekirdek aynı zamanda metabolizmayı yavaşlatan stres hormonu olarak isimlendirdiğimiz kortizolun salgılanmasını da etkileyerek stresi azaltabilmektedir.

Azı Karar Çoğu Zarar: Her şeyde olduğu gibi çekirdeğinde azı karar çoğu zarardır. Çekirdeğin içerisindeki yağ oranı oldukça yüksektir, bu nedenle düzenli ve aşırı miktarda çekirdek çitleyenlerin (ergenlerde daha fazla) yüzlerinde sivilce oluşumuna neden olabilir. Ayrıca içeriğindeki yağ oranı ile çekirdek çitlemek aynı zamanda karaciğere de zarar verebilir.

Bir avuç ay çekirdeğinde (20 gr) 75 kalori vardır. Hazır paket çekirdeklerde ise bu oran 118 kalori civarındadır. Bu nedenle aşırı derecede tüketilmesi kilo problemine neden olabilir.

Tuz oranı biraz fazla olmasından dolayı tansiyonu olan kişilerin ay çekirdeğini dikkatli tüketmeleri gerekir. Ayrıca çekirdeğin fazla çitlenmesi, ağız içinde yara oluşumlarına da sebep olabilir.

Tüm bu nedenlerden dolayı, tuzsuz ve çiğ olarak tüketilmesi daha faydalı olacaktır. Yenme miktarına dikkat edilirse kilo problemi de olmaz.

Son olarak, çekirdek uzun süre çitlenirse ve bu çekirdek çitleme merasimi her gün düzenli olarak yapılıyorsa ön dişlerin minesinde aşınmalara da neden olabileceği unutulmamalıdır.

Prof. Dr. Fatih Satıl, 03.04.2017

Bir cevap yazın