Kur’an insanın ruhuna ve aklına hitap eder, tüm sorunlarına çözüm getirir

Kitap ve İnsan - kitapveinsan.com

 

Kur’an sizi depresyondan koruyor! Kuran’a gerçekten inanan ve anlamını bilerek yaşayan bir kişi depresyona giremez, çünkü Kur’an, tam anlamıyla insanın ruhuna ve aklına hitap eden ve tüm sorunlarına çözüm getiren, sadece Allah tarafından gönderilmiş bir kitabıdır.

Allah Kuran’ı bir “şifa” olarak nitelendirir, “şifa” kelimesi “ilaç” kelimesinden daha güçlü bir terimdir ve daha genel bir kavram, çünkü bir kişi ilaç alabilir ancak tedaviye cevap veremediği zaman şifa bulamaz, ancak “şifa” sağlığa kavuşmanın tam manasını içerir.

Bahsi geçen konu, her türlü şifa anlamına geliyor ve bu bağlamda Kuran’da altı yerde sözü ediliyor:

“Ey insanlar! Rabbinizden size bir öğüt, göğüslerde olana şifa, inanıp güvenenler için bir rehber ve ikram (olan Kitap) gelmiştir. “Onlara, Allah’ın lütfunu ve ikramını anlat; içleri onunla rahatlasın. Bu, onların biriktirdiği her şeyden değerlidir.”” (Yunus 10/57-58)

Göğüslerde (kalpte) olan ruhtur(Bkz: Hicr 15/29, Hicr 15/47, Secde 32/9, Sad 38/72, Tahrim 66/12).

Birçok insanın iç dünyasında yaşadığı boşluk sadece Allah’ın Kitabı ile doldurulur:

“İşte sana da, emrimizle, bir ruh vahyettik.” (Şura 42/52)

Kuran’dan uzak yaşamayı tercih etmiş bir insan, ruhsuz yaşıyor gibi olur.

Allah bir başka ayette şöyle buyuruyor:

Kuran’dan indirdiğimiz şeyler, inanıp güvenenler için bir şifa ve bir ikramdır. Bunlar yanlış yapanların sadece yıkımını artırır.” (İsra 17/82)

Kur’an sadece doğasını (fıtratını) korumak isteyenler için bir şifadır, sen insanlara temiz su tattırdığın vakit, pis suyun ne demek olduğunu o zaman anlayabilirler. Dini konularda da durum aynen böyledir, sen insanlara Kur’an ile alakalı doğru bilgiyi verirsen, o mide bulandıran hurafe ve yanlış bilgileri terk ederler.

Tabiatı bozulmayan insanlar nasıl suyun temizinden zevk alıyor ve susuzluğunu gideriyorsa, aynı şekilde fıtratı bozulmayanlar da Kuran’ı Kerim’de ki doğru bilgiden zevk alıyor, manevi susuzluğunu onunla gideriyor ve hiç bir zaman hurafe içerikli tiksinç konulara aldanmıyorlar.

“De ki “O, inanıp güvenenler için doğru yolu gösteren ve şifa olan tedavi eden bir kitaptır. İnanmayanların sanki kulakları tıkalı, müminlere karşı gözleri sanki kördür.” (Fussilet 41/44)

Depresyondan uzak durmak için Kur’an bizlere bazı ipuçları veriyor:

“Müminler! Sabırlı davranarak ve namaz kılarak yardım isteyin! Allah sabredenlerin yanındadır.” (Bakara 2/153)

““Rabbimiz (Sahibimiz) Allah’tır” deyip doğru davrananlara, melekler inerek şöyle derler: “Korkmayın, kaygılanmayın; size söz verilen Cennet’le sevinin”.” (Fussilet 41/30)

Ruhumuzu ne ile doyurmak istediğimizi çok iyi düşünerek karar vermeliyiz. Sonuç olarak, “yiyecekler aç bedenlerin açlığını giderebilir, Kur’an ise aç ruhların.”

Hisham Alabed

Konuyla ilgili ayrıca okuyabilecekleriniz:

1 – https://kitapveinsan.com/umut/

2 – https://kitapveinsan.com/umudunuzu-kaybetmeyin/

3 – https://kitapveinsan.com/dunya-bir-imtihan-yeri/

4 – https://kitapveinsan.com/salih-amel-ve-bilim/

5 – https://kitapveinsan.com/beyninizde-kimyasal-dengesizlik-var-uydurmasi-ve-ilaclardan-kazanilan-milyar-dolarlar/