Kurban kesmek için kredi çekenlere…

Kitap ve İnsan - kitapveinsan.com

 

Kredi, faizli borç demektir. Faiz de İslam Dininin en büyük yasaklarından biridir. Faizli borç vermek de faizli borç almak da haramdır. Hacca veya umreye gitmek ya da kurban kesmek için dahi olsa hiçbir şekilde faize bulaşılması caiz değildir.

Bankaların “hac kredisi”, “umre kredisi”, “geleneksel (!) bayram kredisi” vs. gibi safsatalarla faizi ibadetlerimize bulaştırmalarına kesinlikle müsaade edilmemelidir.

Zaten maddi durumu iyi olmayan kimselerin kurban kesmesi gerekmez.

Bu konuda “kurban kesmezsem acaba insanlar ne der!” şeklinde yanlış bir düşünceye kapılmamak lazımdır. Çünkü ibadetler sadece ve sadece Allah için yapılır.

Allah için yapılması gereken ibadetleri insanlar görsünler, beğensinler, desinler diye yapmak riyadır.

İçine riya karışan amellerin ise Allah katında hiçbir önemi olmaz, yapılan ibadetler yok olur gider! Allah Teala şöyle buyurmuştur:

“Müminler! Yaptığınız yardımları, başa kakarak ve inciterek değersiz hale getirmeyin. İnsanlara gösteriş olsun diye malını harcayan; ama Allah’a ve Ahiret gününe inanmayan kişi gibi olmayın! Onun durumu, üzerinde biraz toprak bulunan kayaya benzer. Şiddetli bir yağmur yağar ve onu çıplak bırakır. Böyleleri çalışmalarından bekledikleri sonucu alamazlar. Allah böyle nankörler takımını yola getirmez.”(Bakara, 2/264)

Bu açıdan bu durumda olan kimseler kurban kesmek için sağdan soldan borç arayarak veya kredi çekip harama girerek kendilerini hem maddi hem de manevi anlamda sıkıntıya sokmamalıdırlar.

Alıntı: http://www.suleymaniyevakfi.org

Kurbanla ilgili şu yazıyı da okumanızı öneririz: https://kitapveinsan.com/kurban-bayrami-vahset-midir-doyurucu-bir-yazi/

1 Yorum

  1. Geri bildirim: Kurban: Hacc suresi 36. ayet – Oku, düşün, uygula

Yorumlar kapatıldı.