İnsanoğlu hayatı boyunca evden çıkar sonra tekrar döner ama….

Kitap ve İnsan - kitapveinsan.com

 

Lübnan’ın en zengin adamı Eymen Bistani, Beyrutu en iyi noktadan gören hâkim bir tepede kendisine görkemli bir mezar yaptı, oraya gömülmeyi vasiyet etti.

İlahi kader farklı tecelli etti, özel uçağı denize düştü. Milyonlara mal olan aramalar sonunda uçağı bulundu ama cesedine ulaşılamadı…

Lord Teshlid İngiltere’nin en zengin adamlarındandı, zaman zaman devlete bile borç veriyordu. Malikânesinde oldukça büyük ve korunaklı bir odayı Servet kasası olarak kullanıyordu.

Bir gün hazinesine girdi ve yanlışlıkla kapıyı üstüne kapattı. Oda çok özel inşa edildiği için, ne kadar bağırıp çağırdıysa, yardım istediyse de sesini kimseye duyuramadı. Zaman zaman eve gelmediği için, evdekiler arama ihtiyacı hissetmedi. Günler sonra cesedi bulunan Lord, bir şekilde parmağını kesmiş ve kanıyla şu cümleyi yazmıştı:

“Dünyanın en zengin insanı, açlıktan ve susuzluktan ölüyor!”…

Dünya hayatında mal ve servetin her şeyi çözdüğünü sananlara duyurulur…

Şüphesiz dünyadan ayrılma duygusu geleceğin en vahim hadisesidir, muhtevasını tam anlamıyoruz; nerde, ne zaman ve nasıl bitecek? İnsanoğlu hayatı boyunca evden çıkar, sonra tekrar döner, ama bir gün çıkar bir daha da dönmez…

Çok malın da olsa az malın da olsa gideceğin yer aynı. Peki, bu kavgalar ne için? Mal için Can üzmeye değer mi? Para için yara açmaya gerek var mı?

ALINTI