Bilmediğimiz konular için paranteze alma metodu

Kitap ve İnsan - kitapveinsan.com

 

Yıllardır uyguladığım paranteze alma metodunu hepinize tavsiye ederim. Dini konuda çözdüğünüz, emin olduğunuz konulara karşı emin olamadığınız konular olabilir.

Bazen farklı delilleri bilmediğiniz için, bazen farklı delilleri iyi bilmenize rağmen arasında karar veremediğiniz için paranteze almanız gerekebilir. Örneğin ben, enflasyon altı faizin riba olup olmadığı konusunda tam emin olamadım. Bu konuda farklı söylenebilecek her şeyi bilmeme rağmen emin olamadım. Bu tip konularda, “Allah’ım anlayışımı geliştir” diye beklemeyi, emin olunmayan konularda tartışmaya girmemeyi, iddialı beyanda bulunmamayı esas almalıyız.

Paranteze alma sürecinde tedbirli uygulamanın gözetilmesi, muhtemel tüm durumlarda günahtan kaçınma yerinde olacaktır. Unutmayın, vahye tabiyiz ama bizim düşüncelerimiz de başkalarının açıklamaları da vahiy değildir. Elbette gönül her konuda açık sonuca varmayı ister. Fakat neyi çözüp çözemediğini bilerek gereğinde paranteze alma, gereksiz saçmalamalardan bizi koruyacak ve delilleri dikkatle, inat etmeden değerlendirmeyi sağlayacaktır.

Prof. Dr. Caner Taslaman