Dinlerini parça parça edip fırkalara bölünenler var ya…

Kitap ve İnsan - kitapveinsan.com

 

Önce şunu bilelim: Kur’an, getirdiği dinin, bazı fırkalar tarafından yazılıp üretilmiş ve din kaynağı haline getirilmiş mezhep ve tarikat kitaplarıyla (Kur’an bunlara zübür diyor) saf dışı bırakılacağını, dinin bu şekilde parça parça edileceğini daha ilk günden gündeme getirip gerçek müminleri uyarmıştır.

Bu ‘şirk belirtisi’ne Kur’an’ın nasıl parmak bastığını görelim:

Dinlerini parça parça edip fırkalara bölünenler var ya, senin onlarla hiçbir ilişiğin yoktur. Onların işi Allah’a kalmıştır. Allah onlara, yapıp ettiklerini haber verecektir.” (En’am, 159)

Onlar işlerini aralarında parçalayıp çeşitli zübürlere/kutsallaştırılmış hizip kitaplarına ayırdılar. Her hizip, yalnız kendi yanındakiyle sevinip övünmektedir. Artık sen onları bir süreye kadar kendi gafletleri içinde bırak.” (Müminûn, 52-54)

“İşte şu sizin ümmetiniz bir tek ümmettir. Ben de Rabbinizim. O halde bana ibadet edin. İşlerini aralarında parçaladılar. Hepsi bize dönecekler.” (Enbiya, 92-93)

(O halde batıl olan her şeyden yüz çevirerek yalnızca) O’na yönelin! O’na karşı sorumluluğunuzun bilincinde olun! Namazınızı dosdoğru kılın ve O’ndan başkasına ilahlık yakıştıranlardan olmayın! İnançlarının bütünlüğünü bozarak parçalara bölünen ve her grubun yalnız kendi sahip olduğu (ilkelerle) övündüğü kimselerden olmayın! (Rum, 31-32)

Allah ile aldatanlar, bugün, bu uyarıdan nasiplenmemiş kitleleri aldatmakta, soymakta, saptırmakta, felakete götürmektedir.

Yaşar Nuri Öztürk, 20.06.2008

Ayrıca okuyunuz:

1 – http://kitapveinsan.com/allah-pek-cok-ayetinde-muslumanlarin-farkli-mezhep-ve-gruplara-ayrilmalarini-kesin-bir-sekilde-yasaklamistir/

2 – http://kitapveinsan.com/dinlerin-parcalanmalariyla-ilgili-anlatilan-etkileyici-kurgusal-bir-hikaye/

3 – http://kitapveinsan.com/mezhep-cemaat-tarikat-vb-yapilar-adi-ne-olursa-olsun-beseri-olusumlardir/

4 – http://kitapveinsan.com/boyle-bir-mescidde-sakin-namaza-durma-tevbe-107-108/

5 – http://kitapveinsan.com/mehmet-gormez-mezhep-mensubiyetini-islam-aidiyetinin-ustunde-gormek/