Çocuklar nasihat dinlemez; boşuna zahmet etmeyin – Doç. Dr. Halit Ertuğrul

Kitap ve İnsan - kitapveinsan.com

 

Çocuklar nasihat dinlemez; boşuna zahmet etmeyin. Çocuklar anlattıklarınıza bakmaz; yaptıklarınıza bakar. Sözlerinize bakmaz; davranışlarınıza bakar.

Akılı anne baba nasihat etmez. Akıllı anne baba yaptıklarıyla, yaşantılarıyla, davranışlarıyla örnek model olur. Çocuklarına yaşayarak anlatır ve öğretir.

Anne ve babalar, ne olur çocuklarınızı hesaba çekmeyin, kendi hayatınızı hesaba çekin. Nerde yanlış yaptık, nerde hata yaptık da çocuklar bu yanlışı öğrendi diye, önce kendinizden başlayın.

Nasıl bir anne babaysanız öyle bir evladınız olur. Akıllı anne babalar kendilerini görmek için aynaya bakmaz; çocuklarına bakar.

Çocuklar bizim hayat aynalarımızdır. Biz onlara bakarak yanlışlıklarımızı, eksiklerimizi görürüz. Akıllı anne baba, çocuğu hesaba çekmez; önce kendisini hesaba çeker.

Bir insan yüreklendirildiği kadar, cesaretlendirildiği kadar başarmaya, inandırıldığı kadar başarılı olur. Çocuk sevildiği, önemsendiği, değer gördüğü, adam yerine konduğu kadar annesine babasına saygı duyar. – Doç. Dr. Halit Ertuğrul