Allah’ın ölçüsüne ayar verme hadsizliği – Prof. Dr. İsrafil Balcı

Kitap ve İnsan - kitapveinsan.com

Ben Resulüllah zamanında Ramazan ayı girince imsak vaktinin değiştirilip geriye alındığını veya “yemeyi kesin ve bir saat kadar imsakı bekleyin” diye de bir uygulamasını tespit edemedim.

Modern Müslüman bilimsel verilerle Allah’ın ölçüsüne ayar verme hassasiyeti göstereyim derken, kendine eziyet etmeyi meziyet saymayı güya dindarlık sandığı kanısında. Ama bu hassasiyet kadar tuttuğu orucun hayatına kattığı artı değere bakmaz. Unutmayın ki, Allah bizim takıldığımız imsak gibi detaylara asla bakmaz. Madem çok hassassınız, dürüst olun ve gündüz vakti okunan akşam namazını da geri çekin, oldu olacak tam olsun.

Ayet ölçüyü koymuştur “size göre ufuktaki siyah ve beyaz çizgi belirginleşene kadar yiyip için” (Bakara 187). Hiçbir birey veya tüzel kişilik Allah’ın koyduğu ölçünün üstünde belirleyici olamaz.

Unutmayın Resulüllah zamanında bulutlu veya kapalı hava da vardı, her şey doğal akışında seyrediyordu. Sahabenin de bu bağlamda bir problemi olmamıştır. Sorun bizde ve özellikle de gece zifiri karanlıkta imsak diye millete dayatma yapma takıntımızda.

Sanki Peygamberimiz zamanında saat vardı veya bugün olduğu gibi o gün milimetrik astronomik hesaplamalar yapılıyormuş gibi, gereksiz detaylarla uğraşırken özü kaçırıyoruz ne yazık ki. Belli ki, modern insan kendi kendine problem oluşturmakta hayli mahir.

Alıntı: Prof. Dr. İsrafil Balcı, 27.05.2017

Bir cevap yazın