Zeytinyağı Alzheimer’a karşı koruyor olabilir

Kitap ve İnsan - kitapveinsan.com

 

Haziran ayında yayımlanan bir çalışmada Akdeniz diyetinde sıkça tüketilen saf sızma zeytinyağının bilişsel geriliklere karşı koruma özelliği olduğu gösteriliyor. Araştırmaya göre saf sızma zeytinyağı tüketimi hafızayı ve öğrenme yeteneğini koruyor, ayrıca Alzheimer’la ilişkili olduğu bilinen amiloid beta plaklarının ve tau yumaklarının beyindeki oluşumunu engelliyor.

Araştırma ekibi, saf sızma zeytinyağının beyindeki inflamasyonu azalttığını ve daha da önemlisi, hücrelerin parçalandığı ve amiloid plaklarla tau yumakları gibi hücre içi atıkları ve toksinleri temizleyen “otofaji” işlemini aktive ettiğini tespit etti. Bu etkiler sayesinde zeytinyağı, Alzheimer gibi hastalıklara karşı koruyabiliyor.

Araştırmacılar, saf sızma zeytinyağı ile bunama ilişkisini incelemek için bir Alzheimer fare modeli tasarladılar.

Tasarlanmış üçlü transgenik modelde fareler, Alzheimer’ın üç karakteristik özelliğini gösterdi: hafıza geriliği, amiloid plaklar ve nörofibriler yumaklar.

Elde edilen transgenik fareler

biri zeytinyağından zengin ve diğeri ise zeytinyağından yoksun olmak üzere beslenme düzenine göre iki gruba ayrıldı. Zeytinyağı, fareler 6 aylıkken, Alzheimer belirtileri henüz gözükmeden besin olarak verildi.

Genel görünüşte hayvanlar arasında fark yokken zeytinyağı ile beslenen fareler 9 ve 12 aylık dönemlerde, hafıza ve öğrenme yeteneğinde önemli ölçüde yüksek performans gösterdi.

Beyin dokusu üzerinde yapılan çalışmalar da iki grup arasında sinir hücrelerinin görünüşü ve fonksiyonu açısından ciddi farklar olduğunu gösterdi.

Zeytinyağından zengin beslenen hayvanlarda nöronlar arasındaki bağlar (sinaps) korunmuştu. Ayrıca zeytinyağı ile beslenen grupta normal fare diyetiyle beslenen gruba göre otofaji aktivasyonu da artmıştı. Bu işlem de sonuçta amiloid plak ve fosforile tau seviyesini azaltacaktır.

Bu çalışma, Alzheimer’da görülen geriliklerin saf sızma zeytinyağı ile azaltılabileceğini gösteriyor. Zeytinyağının bütüncül etkilerini kavramak için ileri araştırmaların yapılması gerekse de araştırmalar Alzheimer gibi bilişsel gerilikler için umut vaad ediyor.

Kaynak: http://neurosciencenews.com/olive-oil-memory-alzheimers-6948/