Rivayetlerden hareketle asla standart bir namaz tarifi çıkmaz

Kitap ve İnsan - kitapveinsan.com

Sabah namazını kılınca aklıma geldi. ‘Kuran namaz kılın diyor ama namazın tarifini vermiyor” deyip güya rivayet dinciliğine veya kahir ekseriyeti uyduruk hikaye olan hadislere sözde meşru zemin kazandırdıklarını sanıp halkı aldatanlara küçücük hatırlatma.

Beyler “Kuran yiyin için ama israf etmeyin” de diyor, lakin hiçbir tarif vermiyor. Acaba kaç kişi bu kaidelere dair uygulamayı hadislerden öğrenmiştir?

Unutmayın ki Kuran bilinenin tarifini yapmaz. Malum Araplar zaten rükulu secdeli namaz ibadetini biliyor ve uyguluyordu. Ama içini boşaltmışlardı.

Aslında Kuran namaz ibadetini asli formuna dönüştürmüştür. Fakat geleneksel dindarlık yine vahyin kast ettiği namazın içini boşaltmış ve salt ritüele dönüştürmüştür. Üzücü olan ise kahir ekseriyetin bu gerçeği idrak edememesidir.

Dikkat edin hiçbir Allah kulu hadislerden namaz oğrenmemiştir, öğrenemez de. Hemen herkes ailesinden, atasından veya içinde yaşadığı toplumun uygulaması olarak bu ibadeti öğrenmiştir. Zaten rivayetlerden hareketle asla standart bir namaz tarifi çıkmaz bunu hatırlatayım.

Prof. Dr. İsrafil Balcı, 01.07.2017

Bir cevap yazın