Ramazan ayını 12 ay içerisinde belli bir aya sabitlemek mümkün müdür?

Kitap ve İnsan - kitapveinsan.com

Ramazan ayını 12 ay içersinde belli bir aya sabitlemek mümkün müdür?

Cevap:

  1. Kur’an’a göre yıl içersinde bulunan ay sayısı:

“Gökleri ve yeri yarattığı gün, Allah’ın Kitabında olan şudur: Allah katında ayların sayısı on ikidir; bunlardan dördü haram aylardır. İşte doğru hesap budur. Öyleyse siz bu aylarda kendinizi kötü duruma düşürmeyin. O müşrikler, nasıl sizinle topyekün savaşıyorlarsa siz de onlarla topyekün savaşın. Bilin ki Allah, kendisinden çekinerek korunanlarla beraberdir.” (Tevbe 9/36)

Ayet güneş aylarından mı bahsediyor, ay aylarında mı?

Ay ayları. Niçin mi?

  1. Çünkü Kur’an-ı Kerim aylar ve yılların ayın menzillerine (ayın hareketlerine) göre belirlenebileceğini söylüyor:

“O, güneşi bir ışık (kaynağı), ayı da bir aydınlık (kaynağı) kılan, yılların sayısını ve hesabı bilmeniz için ona menziller takdir edendir. Allah, bunları (boş yere değil) ancak gerçek ile (hikmeti gereğince) yaratmıştır. O, âyetlerini, bilen bir topluma ayrı ayrı açıklamaktadır.” (Yunus 10/5)

Başka bir ayette ise Allah şöyle buyuruyor:

“Sana hilâlleri soruyorlar. De ki: “Onlar insanlar ve hac için vakit ölçüleridir. İyilik, evlere arkalarından girmeniz değildir. İyilik Allah’tan çekinerek kendinizi korumanızdır. Evlere kapılarından girin. Allah’tan çekinip korunun ki umduğunuza kavuşasınız.”” (Bakara 2/189)

  1. Ay yılı, Güneş yılından 11 gün daha kısadır yani ay yılında her yıl, yıl başlangıcı 11 gün öne gelir. Ay ayı, yılın mevsimleri arasında sürekli hareket ettiği için asla sabitlenemez.

Hisham Alabed