Putları parçalamayı bize örnekleyen İbrahim’e selam olsun

Kitap ve İnsan - kitapveinsan.com

İbrahim’in, kavminin putlarına indirdiği darbeler gibi darbeleri nefsimizin putlarına indirmezsek bize Selam edilmez..

İbrahim, kavminin putlarını çok iyi tanıyordu.. Kendisini korumaya dahi gücü yetmeyen putlardı bunlar. Burada ve başka birçok yerde putlar hakkında önemli bir mesaj var.. Putlar kendilerini dahi korumaya kadir değiller.

İbrahim’in, kavminin putlarını bir başına hakladığı gibi bizler de nefsimizin putlarını haklayabiliriz. İçinde onlarca putlar barındıran kalplere iman yerleşmez.

Şirk mevzuu bizlere çok uzak bir konu gibi aktarıldı maalesef.  Hatta sanırdım ki Müşrik demek Hıristiyan, Yahudi veya heykellere tapanlardır. Sonra gördüm ki; Şirk, hayatın tam da içinde ve bir/her anda bulaşabilecek lanet ve bir şeytani tuzaktır..

Putları sadece heykellerden sanırdım. Oysa onlar bizim isimlendirdiğimiz her şey olabilirmiş. Gördüm ki sonra; Vahid olan Allah, insanların kendi evlatlarını bile Allah’a şirk koşabileceğini söylüyor.

Putlarımızı iyi tanıyalım ve onlara en ağır darbeleri indirelim. Biz bunu başarabilir çünkü hiç bir put kendini savunamaz! Şirk, hayatın her anında şeytanın tuzakları ile profesyonelce sunuluyor bizlere. Ayık olalım.

Daha kötüsü ne biliyor musunuz? İman iddiasında bulunanların çoğu müşrik (12:106). Yani sadece insanların çok azı iman etmiş kabul edilecek. Çok azının imanının kabul edileceği o güne hazırlıklı olmak için putlarımızı tanıyalım ve onları parçalayalım. Yoksa sürprizler bizi bekliyor.

Velhasıl, Putları parçalamayı bize örnekleyen İbrahim’e selam olsun. Şirk koşmaksızın İman etmek duasıyla Allah’a emanet olalım.

Asil Yaşayan, 30.07.2017

Bir cevap yazın