“Çocukları medyum ve cinci hocalarla muhatap etmeyin”

Kitap ve İnsan - kitapveinsan.com

 

Psikolojik sıkıntıları olan birçok erişkin veya çocuk medyum veya cinci hocalara gidiyor veya götürülüyor. Medyum ve cinci hocaların var olan psikolojik durumları olumsuz yönde etkileyerek hali daha karmaşık hale getiriyorlar. Özellikle zihin bölünmesi yaşayan (dissosiyatif kimlik bozukluğu, çoklu kişilik) kişilerde yeni bölünmelere sebep oluyorlar.

Diğer bir sorun da çocuklara korkutucu cin veya hayalet hikayelerinin anlatılması. Çocuklar cin hikayelerine dayanabilecek zihinsel olgunlukta olamazlar. Bu sebeple çocukların cin veya hayalet muhabbetine maruz kalmaları onlarda kalıcı korkulara yol açabilir. Ne demeye çalıştığımı klinik pratiğimizdeki örnekler üzerinden anlatayım.

Çocukluktaki travmatik cinci hoca / medyum anıları  

“Bizim evde bir “üç harfli” muhabbeti hep vardır. “Onu cin çarpmış”, “bundan cin çıkarılmış”, “şurada bir cinci hoca varmış” denilir dururdu. Cinlerin nasıl bir şey olduğunu düşünmeye başladım. Düşünmeye başladıkça da korkar oldum. Evde bile yalnız başıma kalamaz oldum. Yalnız başıma bir odada uyuyamıyorum.”

“Ben altı yaşındayken ablamın bayılmaları başladı. Doktorlar ablamın sara hastası olmadığını, sıkıntıya bağlı bayıldığını söylediler. Ablam cinci hocalara götürülmeye başlandı. Ablama cinlerin musallat olduğunu söylemişler. Ablamla aynı odada uyurduk. Odamıza girmeye bile korkar hale gelmiştim. Sanki ablamın içinden cin çıkacak da benim de içime girecek diye düşünürdüm.”

“Bu rahatsızlığım çocukluktan beri başladı. İçimde sesler duyunca 12 yaşımdan beri birçok kez cinci hocalara götürüldüm. Bazıları sadece bir şeyler yazdı. İçecek şeyler verdi. Bazıları sadece dua okudu. Fakat bir tanesi içimdeki cini çıkaracağını söyleyerek annemi dışarı çıkardı. Bedenime dokunurken uzun uzun göğüslerimi elledi.” (Kişinin içinde kendini cin olarak tanımlayan bir iç ses var. Görüşmeler sırasında cinci hocalara gitme döneminde oluşan bir kişilik olduğu anlaşıldı.)

“İçimde çok sayıda benimle konuşan ve kendilerinin medyum olduğunu söyleyen kişiler var. İçimdeki medyumlar sürekli beni yönetmeye çalışıyorlar. Adları daha önce gittiğim medyumların adlarıyla aynı.” (Çocukluktan beri zihin bölünmesi olan kişinin, gittiği medyumlardan sonra var olan kimliklerine yeni medyum kimlikler eklendiği anlaşıldı.)

Cinci hoca / medyum çocuk için risk faktörü

Yukarıdaki gerçek öykülerin gösterdiği gibi cinci hocalar veya modern versiyonları ile medyumlar çocuk ruh sağlığı için risk faktörü. Onları asla ve asla cinci hocalarla veya medyumlarla muhatap etmeyin. Ayrıca çocukların yanında cin hikayelerinin konuşulmasına da müsaade etmeyin. Çocukta kalıcı korkuların oluşmasına sebep olabilirsiniz. Ek olarak çocuğunuzun içinde cin hikayeleri olan korku filmleri izlemesine de engel olun.

Alıntı: Prof. Dr. Medaim YANIK