Peki Müslüman erkekler ne durumda(yız)?

Kitap ve İnsan - kitapveinsan.com

 

Ahlak mefhumunu iffete, kadın-erkek ilişkilerine ve cinselliğe indirgemek ayrı bir zulüm ve garabet!

İffet mefhumunu da, kadına, tesettüre/başörtüye indirgemek başka bir zulüm ve garabet!

Hayır efendim, ahlak, sadece iffette aranmaz!İffet de sadece tesettürde/giyimde/ başörtüsünde aranmaz! Tesettür/giyim kuşam da sadece kadında aranmaz!

Erkek de, Müslüman erkek de, en az kadın ve Müslüman kadın kadar ahlakın da iffetin de tesettürün de doğrudan muhatabıdır!

Biz Müslüman erkekler, en az Müslüman kadının ahlak, iffet, tesettür ve kadın-erkek ilişkisini konuştuğumuz kadar -belki daha fazla- Müslüman erkeğin de ahlakını, iffetini, giyim kuşamını, “iş yerinde, çarşı pazarda, sosyal medyada vs.” kadın-erkek ilişkilerini konuşmak, gözden geçirmek ve bu konularda aynaya bakmak durumundayız!

Rabbimizin konuyla ilgili iki ayeti:

“Mümin erkeklere söyle, gözlerini bakılması yasak olandan çevirsinler ve iffetlerini korusunlar; temiz ve erdemli kalmaları bakımından en uygun davranış tarzı budur. Şüphesiz Allah onların iyi ya da kötü işledikleri her şeyden haberdardır.” (Nur suresi)

“Ey Ademoğulları! Size yücelerden, hem çıplaklığınızı örtesiniz diye hem de bir güzellik nesnesi olarak giyim kuşam bahşettik; ama takva elbisesi (Allaha karşı sorumluluk bilinci örtüsü) her şeyin üstündedir. İşte bunda Allahın ayetlerinden biri var ki, insanoğlu umulur ki düşünüp ders alır.” (Araf suresi)

Doğan Özlük

Bir cevap yazın