Merhaba Ben Kapitalizm! Ahlakınızı o kadar bozdum ki…

Kitap ve İnsan - kitapveinsan.com

 

Merhaba Ben Kapitalizm! Kızlarınızı barbielerle büyüttüm, sizden estetik operasyon için para istiyorlarsa bu şaşılacak bir durum değil! Çıkarlarım uğruna üstünüze moda endüstrisini saldım! Sonuç: 17 yaşındaki kızların %78’i dış görünüşlerinden rahatsız.

Merhaba Ben Kapitalizm! Aranızdan birinin herhangi bir moda dergisini 15 dakika karıştırması kendi vücuduna duyduğu memnuniyetsizliği %50 artırmaya yetiyor!

Merhaba Ben Kapitalizm! Benim yüzümden ortalık miras kavgaları yüzünden kanlı bıçaklı olmuş akrabalarla dolu. Ahlakınızı o kadar bozdum ki babanız ölüm döşeğindeyken aklınızdan geçen şey kardeşlerinizle mirası nasıl bölüşeceğiniz!

Merhaba Ben Kapitalizm! Benim yüzümden dünyada 600 milyon obez ve 1.4 milyar aç insan var!

Her yıl 20 milyon çocuk açlıktan ölürken siz bir koşu bandının üstünde fazla yediklerinizi eritmek için ter döküyorsunuz!

Merhaba Ben Kapitalizm! Amerikalıların %85’i ekonomik durumlarını iyileştirebilecekse faşist bir hükümeti seçebileceklerini söylüyor.

Merhaba Ben Kapitalizm! Amerikalıların %24’ü eğer milyarder olmaları için gereken bu olsaydı bütün ailelerini reddedebileceklerini söylüyor.

Merhaba Ben Kapitalizm! Ünlü bir şarkıcının sadece Londra’da 8 evi var, ortalama 600 evsize barınak olabilecek büyüklükte.

Merhaba Ben Kapitalizm! 15 yaşındaki bir çocuğun tablet alabilmek için böbreğini sattığını duyunca zevkten dört köşe oldum!

Merhaba Ben Kapitalizm! Tayland’da Disney fabrikası için çalışan bir çocuğun Disneyland’a girecek parayı çıkarması için 55 gün çalışması gerek.

Merhaba Ben Kapitalizm! Dünyaca ünlü şirkete kahve temin eden bir çiftçinin oradan bir bardak kahve satın alabilmesi için 3 gün çalışması gerek!

Merhaba Ben Kapitalizm! Uzak Doğu’da 6-12 yaş arası kızlar 200$ gibi komik bir miktarla köle olarak satılıyorlar. Batı dünyasından her yıl 3,5 milyon kişi Uzak Doğu turlarına gidip bu çocukları istismar ediyorlar!

Merhaba Ben Kapitalizm! Afrika kıtası dünyanın altın rezervlerinin %90’ını elinde bulundurmasına rağmen, dünyada sadece 4 tane Afrikalı milyarder var. Afrika kıtasından her sene 8.5 milyar $ değerinde pırlanta çıkıyor, kıtanın açlık sorununu çözmeye yetecek miktar…

Merhaba Ben Kapitalizm! Hindistan’da 1 milyon kişinin günde sadece 1.2 dolar kazanarak ürettiği pırlantalara yüksek meblağlar ödemeye bayılıyorsunuz.

Merhaba Ben Kapitalizm! Dünyayı sarışın kadınların güzel olduğuna inandırdım, bu yüzden Asya kıtasında 300 milyon kadın düzenli olarak beyazlatıcı sabun kullanıyor.

Merhaba Ben Kapitalizm! Lütfen birer obje haline geldiğinizi aklınıza getirmeden dünyaca ünlü (!) o çamaşır dükkanına koşun, incecik bir parça çamaşıra 80$ verince çok çok mutlu olacağınızı garanti ediyorum!

Merhaba Ben Kapitalizm! Ve yine başardım! Bütün kadınları dolapları tıka basa dolu olduğu halde giyecek hiçbir şeyleri olmadığına inandırdım.

Merhaba Ben Kapitalizm! Sizin hayatlarına özendiğiniz Hollywood yıldızlarının % 64’ü kokain bağımlısı. Bağımlılığı yüzünden genç yaşta hayatını kaybeden ünlülere acırken hepinizin birer bağımlı olduğunu unutmanız ne kadar komik…

Merhaba Ben Kapitalizm! Yılda 20 milyon çocuk açlıktan ölürken siz aynı tişörtü haftada iki kez giymeye utanıyorsunuz.

Merhaba Ben Kapitalizm!  Hala farkına varmadıysanız belirteyim, eski zamanlardaki krallarla bugünün CEO’ları arasında hiçbir fark yok.

Merhaba Ben Kapitalizm! Dünya çapında yükselen bu inatçı protestolar da neyin nesi? Yeni Apple ürünlerini beğenmediniz mi? S. Jobs  %1’inizin ihtiyacı olan makineleri ucuz işçilerle üretmekte çok mahirdi.

Merhaba Ben Kapitalizm! Bakış açınızı öyle bir değiştirdim ki, hırsız ve elitist bir CEO’nun hayat hikâyesi sizin için “azim ve başarı hikâyesi”.

Elbette bütün kapitalistler birer “aziz” gibi konuşacaklar, tıpkı Bill Gates gibi, 150 milyon dolarlık 66.000 m2 bir evde yaşayan bir aziz. İnsan haklarını falan unutup kapitalizme iyice dalın! Fred Shuttlesworth da Steve Jobs gibi dün öldü ama hanginiz onu tanıyorsunuz ki? Merhaba Ben Kapitalizm! Dün en mutlu günlerimden birini yaşadım, bencil bir kapitaliste, gaddar bir patrona aziz muamelesi yapmanız müthişti!

Merhaba Ben Kapitalizm! Tabii ki sizin emekli olmanıza izin vereceğim, ama bütün yaratıcı enerjinizi ve kapasitenizi sıfırlamadan önce değil.

Merhaba Ben Kapitalizm! Ortalama bir insanın günde 5,5 saat TV izlediği bir toplumda alaşağı edilmek gibi bir kaygım yok!

Merhaba Ben Kapitalizm! Siz hangi tanrıdan bahsediyorsunuz, artık farkına varın, taptığınız tek tanrı benim!!!

Siz hangi tanrıdan bahsediyorsunuz, Müslümanlar 5 yıldızlı Kabe manzaralı otellerinde, “ibadet” ederlerken? Müslümanlar kutsal topraklarına gittiklerinde bile alışverişe koşarken?

Merhaba Ben Kapitalizm! Benim düzenimde tüketmekten vazgeçtiğiniz an yaşamıyorsunuz demektir. Dışarı çık! Eğlen, biraz alışveriş yap! Hadi Durma!

Yazının bir kısmı alıntıdır. Bir kısmı da kitapveinsan.com tarafından düzenlenmiştir.