Kur’an tarihseldir diyenler çok korkunç bir yanlışın içindelerdir! – Hisham Alabed

Kitap ve İnsan - kitapveinsan.com

“Kur’an tarihseldir” diyenler çok korkunç bir yanlışın içindelerdir! Kur’an tüm insanlığı, tüm kainat ve zamanı ilgilendiren bir Kitaptır.
Kur’an’da her hangi bir konu anlatılırken “Ey araplar” tarzında bir sesleniş göremezsin, genelde çağrılar insanlığın tümünedir ve bir çok ayette “ey insanlar” ifadesi yer alıyor.

Kur’an’ı Kerim’de geçmiş zamanda yaşanmış bazı olaylar ile alakalı ayetler mevcuttur. Bu ayetleri derinlemesine araştırdığımızda şimdiki zamanla alakalı bir çok benzerlikler buluruz. Bunun sebebi ayetlerin her zaman için geçerli olduğudur.

Kur’an’da “ey nebi” şeklinde hitap eden bazı ayetler var ve bu ayetlerde sadece Peygamber’e özel hükümler veriliyor. Örneğin; Ahzap suresi 50. ayetinde ki “mehir vermeme” hükmü gibi. Bu ayette ki hükümler vb. sadece Nebi’mizi ilgilendirir. Vefatından sonra hüküm sona ermiştir.

Kur’an’da, üzerinde durulması gereken en önemli konulardan bir tanesi de kıssalardır!
Bu kıssaları doğru metodla incelediğinizde Sünnetullah’ın varlığına şahit oluruz. İnsanoğlu bu kıssalardan ibret almalı.
Bu, hem birey hem de toplumu ilgilendiren, içeriğinin sabit kanunlardan oluştuğu, fakat özünde her zaman için geçerli olan kıssalardır.

Kendinizce, İslamiyette bir kaç tane şart uydurup, o şekilde yaşayarak, kurtulma hayalleri kurmayın!
Nasıl mümin olacağımızla alakalı her zaman da geçerli olan onlarca ahkam ayetler vardır, (faiz, zina, evlenmek, boşanma, vs…). Bu kurallar çerçevesinde yaşarsak doğru biri olmamız mümkün.

Bak aziz kardeşim, Kur’an-ı Kerim anlaşılması basit, hitabı güzel ve net bir Kitaptır. Ancak bazı din tüccarları Kur’an’ı anlaşılmaz bir Kitap gibi gösterip dini zorlaştırdılar. Hepsinin ortak amacı kendilerini Allah’ın yerine koyup, kendi dinlerini oluşturmak istemeleridir. Bu günahın peşinden giderek kaybedenlerden olmayın!

Hisham Alabed

Bir cevap yazın