Kalbim Temiz Diye Kendini Aldatma – Emre Dorman

Kitap ve İnsan - kitapveinsan.com

“BENİM kalbim temiz” ifadesi sıklıkla karşılaştığımız bir cümle. Çünkü çoğu zaman başkalarının hatalarını sıralar, kendi hatalarımızı görmeyiz. Samimi bir özeleştiri yapmaz, vicdan muhasebemizi tutmayız.

Esasen çoğu insan bir anlamda kendini aklayarak temize çıkarmaya çalışır ama ayetler bizleri uyarır:

Ey iman edenler! Şeytanın adımlarını izlemeyin. Kim şeytanın adımlarını izlerse, şeytan ona iğrençlikleri ve kötülüğü emreder. Allah’ın lütuf ve rahmeti üzerinizde olmasaydı, içinizden tek kişi bile temize çıkamazdı. (24 Nur suresi 21)

Gönüllerin ve gerçek niyetleri ancak Allah bilir. Bu sebeple hesap günü beklemediğimiz şeyler ile yüzleşebiliriz. Dolayısıyla kişisel anlamda kalp temizliği iddiasında bulunmak yeterli olmadığı gibi, asıl olan kalp temizliği, Allah’ın razı olacağı eylemler sergilemekle gerçekleşir.

Bu ise Allah’ın bize Kuran ile bildirdiği ve peygamberimizin yaşantısında hayat bulan ilkelerin gerektiği gibi içtenlikle dikkate alınması ile mümkün hale gelebilir.

Hiç kuşkusuz, senin Rabbin affı geniş olandır.

Sizi en iyi bilen O’dur: Hem sizi topraktan oluşturduğu zaman hem de annelerinizin karınlarında ceninler halinde bulunduğunuz zaman.

O halde kendi kendinizi temize çıkarmayın; kimin sakındığını en iyi bilen O’dur. (53 Necm suresi 32)

Alıntı: Emre Dorman – Dini Konularda Kendini Kandırmanın 40 Yolu

Bir cevap yazın