Dar bir kalıbın kaldırılmasının bedeli yeni bir kalıp olursa…

Kitap ve İnsan - kitapveinsan.com

Haydi kızlar futbol oynayın, haydi kızlar CEO, lider, bilim kadını olma vakti!

Bitti çaylar, sohbetler, ojeler, fırfırlı etekler…

Haydi ama kızlaaar, geride kaldınız! Üstünüzü başınızı düzeltip gelin, hızlanın, yakalayın önünüzdeki erkekleri, oyalanmayın… hop hop hop kızlar!

Sizi bilmiyorum, ama bu iyi niyetli dürtmeler beni yoruyor. Beni “güçlü” değil, eksik hissettiriyor. Bana, ne yapamazsın ne de yapmalısın deme.

Önümüze ve içimize yerleştirilen engeller kalksın tabi.

Ama dar bir kalıbın kaldırılmasının bedeli yeni bir kalıp olursa, onu da kırarız.

Bir örnek vereyim. Büyük bir hastanede, iki yaşında bir çocuğun annesi olan bir doktorun “yine” hamile olduğunu gören başhekim ona “ya sen iyice bizim Anadolu köy kadınlarına döndün” deyip güldü. 3 çocuk babası bu erkek hekim, kendinden pek emin, modern, okumuş bir kadın nasıl olmalı karar verebileceğini zannediyor. Neymiş? Modern kadın, çocuk yaparsa birden fazla yapmamalı. Aksi takdirde, “köy” kadını olurmuş. Ya sana ne?! Yolum benim seçimim. Okuduk diye üstümüze bir beklenti yükleme hakkı yok kimsenin.

Her alanda başarılı kadınları övmeye, desteklemeye ve görmeye varım. Ama başarı dışardan değil içerden ölçülür.

Başarılı olmak, kendin olabilmektir.

Toplumun bizim için biçtiği yol değil, kalbimizin yolu doğru yoldur.

Kızıma, “Seni iyi hissettireni bul, seni canlı hissettireni takip et” derim. Çünkü kendime bu izni vermem yıllarımı aldı. Kendime ve dünyaya “yapabildiğimi” ispat etmek için, yolumdan uzaklaştım. “O yarışlarda vaktini boşa harcama” derim ona. “Yapabilirsin” ona şüphem yok. Esas soru, ne yapmak istediğin.”

Amacın dünyadaki “en iyi olmak” olmasın. Amacın dünya için en iyi olmak olsun. Bu da, sadece merkezlenip tümlüğünü kabul ettiğinde mümkün.

Kendini bastırmadan, ezilmeden, küçültmeden var ol.

Olduğun kişi, soluduğun hava, doldurduğun alan için özür dileme.

Olduğun gibi bir armağansın.

Özgürlüğün yolu, olduğun gibi kendini sevmekle başlar. Atacağın bir sonraki adım, senin seçimin olduğunu bilmekle devam eder. Kadınlar gününüz kutlu olsun.

Judith Malika Liberman