Müslüman, tüm insanlar yanlış yolda gitse bile o doğru yoldan ayrılmayan kişidir

Kitap ve İnsan - kitapveinsan.com

Okulda öğretmen öğrencilere bazen ödev verir, ödevini yapmadan okula gelen öğrenci “Keşke benim gibi ödevini yapmayan çok öğrenci olsa” diye düşünür. Neden? Çünkü ödevini yapmayan çok öğrenci olursa öğretmene baskı yapabiliriz, diye düşünür.

Öğretmen bu durumda “Onlara ödev verirken zor bir konu mu seçtim acaba” der ve demek ki onlar haklı çünkü çoğu ödevini yapmadı diye düşünebilir.

Allah ve din söz konusu olduğunda, Allah’ın emirlerine uymayan insanlar ne ister? Tüm insanlar benim gibi olsunlar “Belki Allah’a baskı yapabiliriz bu durumda ve verdiği emirlerden vazgeçer” diye düşünürler.

Yani Allah’ın emirlerine uymayan insanlar yalnız kalmak istemezler. Herkesin kendisi gibi olmasını isterler. Allah’a bakışları tam o tembel öğrencilerin öğretmenlerine bakışları gibidir.

Allah’ın emirlerine uymayan insan asla rahat ve huzurlu olamaz.

Müslüman, eğer tüm insanlar Allah’ın emirlerini görmezden gelseler bile “Ben zerre kadar o emirlerden çıkmam” diyebilen kişidir.

Müslüman, tüm insanlar yanlış yolda gitse bile o doğru yoldan ayrılmayan kişidir yalnız kalsa bile…

*************************

“Şüphe yok ki Allah’a karşı gelmekten sakınanlar, kendilerine şeytandan bir vesvese dokunduğu zaman iyice düşünürler (derhal Allah’ı hatırlarlar da) sonra hemen gözlerini açarlar. Şeytanların kardeşleri de onları azgınlığa sürükler, bir daha da yakalarını bırakmazlar.” A’raf 201-202

*************************

“O gün zalim kimse, (çaresizlik içinde) ellerini ısırıp şöyle diyecektir: “Ne olurdu ben de peygamberle beraber aynı yolu tutsaydım!” “Yazıklar olsun bana, keşke falanı dost edinmeseydim!”, “and olsun, Kur’an bana geldikten sonra beni ondan o saptırdı. Zaten şeytan insanı yardımcısız bırakıverir.” [Furkan 27-29]

Hisham Alabed, 09.03.2018