Bir Müslüman’ın terk edemeyeceği tek vatan: Kur’an-ı Kerim. #Hicri1440

Kitap ve İnsan - kitapveinsan.com

#Hicri1440

“Ona yardım etmezseniz etmeyin; Allah yardımını yapmaktadır. Hani bir gün, kâfirler onu, arkadaşıyla birlikte Mekke’den çıkmak zorunda bırakmışlardı da mağarada arkadaşına şöyle demişti: “Üzülme; Allah bizimle beraberdir.” Allah da onları rahatlatmış, görmediğiniz ordularla desteklemiş ve kâfirlerin sözünü yere düşürmüştü. Zaten yüce olan söz, Allah’ın sözüdür. Üstün olan ve doğru kararlar veren Allah’tır. ” (Tevbe 9/40)

Mekke müşriklerinin Allah’ın elçisiyle şahsi herhangi bir problemi yoktur, onların aralarına açan tek şey Allah’ın kitabıdır. Muhammed a.s bir mümin olarak ayetlere inanıyor, amel ediyor ve bir elçi olarak her fırsatta ayetleri tebliğ ediyordu. Müşrikler bunu hazmedemiyorlardı, onun için onlar Müslümanları Mekke’den ayrılmaya zorladılar:

“Onların söylediklerinin seni üzdüğünü elbette biliyoruz. Onlar seni yalanlamıyorlar, aslında yanlış yapan o kimseler Allah’ın ayetleri karşısında bile bile yalan yanlış şeylere sarılıyorlar.” (Enam 6/33)

Bugün Müslümanların göçü hemen Kuran’a doğru olmalıdır. En büyük göç, Allah’a ve kitabına göç etmektir:

“Öyleyse hemen Allah’a kaçıp iltica edin!” (Zariyat 51/50)

Bir Müslüman’ın terk edemeyeceği tek anavatan Kur’an-ı Kerim’dir. Muhammed (a.s), Mekke’yi Allah için terk etti. Allah için hangi şeyi bırakmaya hazırsın?

Hisham Alabed, 11.09.2018