Gıda denetimi için şikayet nereye yapılır – Alo174 Gıda Hattı

Kitap ve İnsan - kitapveinsan.com

ALO174 GIDA HATTI nedir? Ne amaçla kurulmuştur?

Tüketicinin gıda güvenilirliği ile ilgili her türlü ihbar ve şikâyette ilgili merciye kolay bir şekilde ulaşabilmesi, iletişimin tek merkezden yönlendirilmesi, tüketiciye en kısa zamanda dönüş yapılabilmesi ve sonucun takibi amacıyla kurulmuştur.

Bu süreçte tamamen gıda güvenilirliğinin sağlanmasına yönelik olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yapılan çalışmalara vatandaşların da iştirak etmesi hedeflenmiştir.

Bu kapsamda; vatandaşlardan gelen ihbar ve şikâyetler bu konularda Bakanlıkça düzenlenmiş eğitimleri alan operatörler tarafından kaydedilmektedir.

ALO174 gıda hattı ücretli midir?

Alo174 Gıda Hattı, asılsız ihbar ve şikâyetlere ve hattın amacı dışında meşgul edilmesine karşı ücretlendirilmektedir. Bu kapsamda Türk Telekom ve GSM firmalarıyla en düşük tarifeden ücretlendirme kapsamında anlaşma sağlanmıştır.

Ancak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından kamuoyuna yapılan duyuruya göre 1 Şubat 2013 tarihinden itibaren Sabit Hat ve Mobil Şebeke üzerinden yapılacak olan “1” ile başlayan 3 haneli numara aramaları tarifelerin Her Yöne Görüşme limitlerinden düşecek veya ücretlendirme bu şekilde faturaya yansıtılacaktır.

Ayrıca alo174@tarim.gov.tr e-posta adresi, www.alo174.gov.tr adresindeki canlı destek ve mobil uygulama yollarıyla başvurularınızı ücretsiz olarak ALO174 GIDA HATTI’na bildirebilirsiniz.

ALO174 gıda hattı nasıl çalışıyor?

İhbar-Şikâyette bulunmak istediğiniz;

işletme adı ve adresini,

şikayetçi olduğunuz ürün bilgilerini

paylaşmanız durumunda kayıtlarınız oluşturulmaktadır.

ALO174 gıda hattına yapılan başvuruların sonuçları vatandaşa nasıl bildiriliyor?

E-posta yoluyla oluşturulan kayıtlarınız için başvuru numaranız e-posta olarak gönderilmektedir. Telefon yoluyla oluşturduğunuz kayıtlarda ise sözlü olarak başvuru numaranız aktarılır.TC Kimlik numaranızla kaydınızı www.alo174.gov.tr adresinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-posta adresi ve/veya GSM numarası bildirmeniz durumunda belirtilen e-posta adresine ve/veya GSM numaranıza başvurunuzun sonuçlandığına dair bilgi mesajı gönderilmektedir.

Başvuruların sonlandırılma süresi ortalama 15 gündür. Ancak başvuru ile ilgili numune alma veya işletmeye süre verilmesi durumunda bu süreç uzayabilmektedir.

Alıntı: http://www.alo174.gov.tr/FAQ.aspx

Ayrıca okuyunuz: Ulusal Zehir Danışma Merkezini (114) Ne Zaman Aramalıyız? http://kitapveinsan.com/ulusal-zehir-danisma-merkezini-114-ne-zaman-aramaliyiz/

Bir cevap yazın