“Eşler Halinde Yaratılma” mucizesi ve Kur’an…

Kitap ve İnsan - kitapveinsan.com

“Yeryüzünün bitirdiklerinden, kendi benliklerinden ve daha bilmedilerinden bütün çiftleri yaratan çok yücedir.” (36-Yasin Suresi 36)

Ayette eşler halinde yaratılışa dikkat çekilmekte ve bu konu hakkında 3 örnek verilmektedir
a)Toprağın çıkardığı çiftler: Toprağın çıkardığı eşler deyince akla ilk gelen bitkilerdeki dişilik ve erkeklik özelliğidir.
b)Kendi benliklerimizden çiftler: İnsanların dişi-erkek şeklinde yaratılışlarıdır
c)Bilinmeyen çiftler: Evrendeki eşli yaratılışların birçoğu Kuran’ın indiği dönemde bilinmiyordu.

Teknoloji ve bilim ilerledikçe bütün evreni oluşturan maddelerin çiftli yaratılmış olduğu gözler önüne serilmiş ve Kuran’ın bir mucizesi daha ortaya çıkmıştır.
Maddenin eşler halinde yaratılışı fiziğin en önemli keşiflerinden biridir.

Bilindiği gibi evrendeki tüm maddelerin yapı taşı atomlardır. Atomlar proton ve nötron gibi parçacıklardan, bunlar ise kuark denen daha temel parçacıklardan oluşmaktadır.

Kuark ve elektron gibi temel parçacıkların istisnasız hepsinin eş parçacıkları vardır, örneğin up (yukarı) kuarkın down (aşağı) kuark olarak eşi vardır…

Maddenin en küçük parçasını incelediğimizde eşli yaratılış modelini görüyorsak ve evrendeki her şey bu küçük parçalardan yaratılmışsa, her şey eşlerden yaratılmış demektir.

ZITLIKLARIN BİRLİĞE HİZMETİ

Kuran’ın bilimsel alanlarla ilgili işaretlerinin dikkat edilecek tek yanı Peygamberimiz dönemindeki insanların bilgileriyle bu açıklamaların yapılamayacak olması değildir. Elbette bu da çok önemlidir. Fakat bu ayetlerde geçen bilimsel bilgileri incelediğimizde Allah’ın kudretinin, sanatının, ilminin, planlarının muhteşemliğini görmemiz de çok önemlidir.

Eşler halinde yaratılışa dikkat çeken ayetlerde de aynı noktaya dikkat etmeliyiz. Kuran’ın indiği dönemde evrenin eşler halinde yaratılışının oynadığı kritik rolün bilinmesi imkânsızdı. Bu nokta çok önemlidir. Fakat bu nokta kadar evrendeki çiftli yaratılışları incelediğimizde şahit olunan müthiş denge de çok önemlidir. Çünkü Kuran ayetleri sadece bir mucize olsun diye değil, aynı zamanda tüm bu eşli yaratılışlar üzerinde düşünelim, Allah’ın yaratışındaki harikalıkları anlayalım diye de evrendeki eşli yaratılışlara dikkatimizi çekmektedir.
Evrendeki tüm eşli yaratılışlar, evrenin birlik ve bütünlük içindeki düzenine hizmet etmektedir. Tüm bu düzenli oluşumlar, bilinçsiz maddenin en mikro düzeyinde yaratılmaktadır. Bu yaratılışlar sayesinde galaksiler, yıldızlar, gezegenler, bitkiler, hayvanlar, insanlar var olabilmektedir.

Bu birbirlerinden farklı parçacıkların kaos yerine düzenli, renkli, olağanüstü bir evren oluşturması ne kadar olağanüstü bir olgudur.

İlk yaratılışı yapan, sondaki hedefleri belirleyen kim ise; ilk yaratılış anında eş güçleri ortaya çıkartan, son hedeflere varıncaya kadar bu eşleri bir “birlik” içinde çalıştıran kimse de O’dur. İbret almaya, aklını çalıştırmaya niyeti olanlar için Allah’ın evrende koyduğu deliller ortadadır.

“Düşünüp ibret almanız için her şeyi eşler halinde yarattık.” (51-Zariyat Suresi 49)

Alıntı: Prof. Dr. Caner Taslaman – Yrd. Doç. Dr. Emre Dorman, 02.07.2014

Tamamı için: http://www.aksam.com.tr/ramazan/kuran-ve-esler-halinde-yaratilis/haber-321421

Bir cevap yazın