Erdem Uygan: “Ülkemizde Allah’ın Kitabına Revâ Görülen ve Ödüllendirilen Muamele…”

Kitap ve İnsan - kitapveinsan.com

Ülkemizde Allah’ın Kitabına Revâ Görülen ve Ödüllendirilen Muamele

Allah’ın kitabını hayatın dışına atmanın en güzel yolu onu güzel sesli insanlara okutup melodisiyle dinleyenleri uyuşturmaktır. Böylece bir tek kelimesinin dahi anlaşılmaması garanti altına alınmış olacaktır.

Oysa melodiyle okunan şeyin sözleri Kur’an’dan olmasa da dinleyen üzerinde yapacağı etki farklı olmayacaktır.

Bunu bir de sevap alınacak bir eylem olarak yutturdunuz mu artık ortada Allah’ın kitabı değil, sözleri Arapça ayetler, ürünü sulugöz bir toplum olan türkümsüler ve türkücüler kalacaktır.

İşte ülkemizde en üst makamlar tarafından ödüllendirilen eylem budur. Bunun adı Kur’an dilinde Allah’ın kitabından yüz çevirmektir. Getirisi de şudur:

Kim de kitabımdan yüz çevirirse onun sıkıntılı bir hayatı olur. (Mezardan) kalkış günü mahşer yerine kör olarak getiririz. Der ki “Ey Rabbim! Beni neden kör olarak getirdin, hâlbuki benim gözlerim görüyordu?” Allah der ki “Doğru ama âyetlerimiz sana kadar geldiğinde sen onları unuttun, bu gün de aynı şekilde sen unutuluyorsun.” Rabbinin âyetlerine inanmayarak aşırı gidenleri işte böyle cezalandırırız. Ahiretteki azab ise daha ağır ve daha süreklidir (Tâhâ 20/124-127)

Allah kanununda bir değişiklik olmaz. Makamına bakılmaksızın her insanda aynı sonucu verir.

Erdem Uygan, 22.06.2017

Bir cevap yazın