En güvenli ev: Ana rahmi – Emre Dorman’dan

Kitap ve İnsan - kitapveinsan.com

En Güvenli Ev: Ana Rahmi  
“Sizi bayağı bir sudan yaratmadık mı? Ve sonra dayanıklı bir yere yerleştirdik. Bilinen bir süreye kadar.” Mürselat,20

İnsanın varoluş serüveninin başlangıcı ve sahip olduğu ilk yuvası ana rahmidir. İnsanın ana rahmindeki oluşum aşamaları tam anlamıyla mucizevi bir süreçtir. Bu kadar hassas olan sürecin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için güvenli ve sağlam bir ortam gereklidir. Ana rahmi, bu oluşum ve gelişme için son derece uygun bir yerdir. Tıpkı ayette işaret edildiği gibi ana rahmi, sağlam ve dayanıklı bir yapıya sahiptir.  

Rahim, kadının leğen kemiği boşluğunun tam ortasında güvenli bir yere yerleştirilmiştir. İnsan vücudunda bu kadar çabuk büyüyen ve bu kadar hızlı değişme kabiliyeti gösteren tek organ vardır, o da rahimdir.

Rahim, sahip olduğu sık ve kalın kasları ve özel yaratılışı sayesinde birkaç santimetreden başlayarak gittikçe büyüyen ceninin, tüm dış darbelerden ve olumsuzluklardan korunmasını sağlar.

İnsanın en âciz ve hassas döneminin evrelerini hayatta kalarak devam ettirebilmesi, rahmin sağlam yaratılışı sayesindedir.

Embriyo için olabilecek en sağlam ve uygun yer ana rahmidir. Ana rahminin sağlam yapısı incelendiğinde, yaratılışımızın ilk aşamalarından itibaren her şeyin en ince ayrıntısına kadar son derece hassas bir şekilde Allah’ın rahmeti ile kuşatılmış olduğu görülmektedir.
Kaynak: Emre Dorman, Allah’ın Parmak İzi, Sayfa 103 

Kitabın tamamını okumak için: http://www.emredorman.com/wp-content/uploads/2016/06/Allah%C4%B1n-Parmak-I%CC%87zi-Emre-Dorman-1.pdf

 

Bir cevap yazın