Dünya Kupası maçları ve din adamları

Kitap ve İnsan - kitapveinsan.com

Dünya Kupası maçları ile beraber din adamları da futbol izlemenin kuralları (hükümleri) hakkında fetvalar vermeye başladılar.
İslam dünyasındaki en büyük bilim adamlarından (!) biri, Büyük Allâme Şeyh Ziab El-Ghamdi, Futbol Gerçeği adlı 604 sayfalık bir kitap yayınladı.
Bu kitabın içeriği, futbol oyununun haram olduğu fikrine dayanmaktadır, çünkü bu gayrimüslimlerin çıkardığı bir oyundur ve yasaları Allah’ın yasasına değil, pozitivizmin yasalarına göre düzenlenmiştir.
Mesela Allah’ın kanununda bir futbolcu faul yapsa, ona kısas cezası uygulamak gerekir, fakat futbolun kanununa göre öyle bir şey yoktur. Demek ki Futbolun kanunu, Allah’ın yasasının karşısındadır.
Futbolda bir oyuncu başka bir oyuncunun ayağını kırdığında sadece sarı veya kırmızı kartla cezalandırılır. Fakat şeriatın kuralı kısastır: yani diğer oyuncunun da ayağı kırılmalıdır. 

Kitabın içeriği son derece trajikomik, Müslüman görünümlü din adamları gençlerin akıllarını mimliyor ve yanılsamalarla dolduruyor. Müslümanların Rönesansı, sadece bu efsanevi uydurmaların hayatımızdan çıkarılmaya başlanmasıyla gerçekleşir.

Hisham Alabed