Deve idrarı rivayeti hakkında – Prof. Dr. Caner Taslaman

Kitap ve İnsan - kitapveinsan.com

Deve idrarı meselesi benim için Allah’ın dinine atılan bir iftirayı, ateistlerin istismar ettiği bir iddiayı sergileme ve bunu zihinlere kazıma meselesidir. Eğer stüdyoya bunu getirmesem bunun akılda böylesine kalmayacağı ve Allah’a-Peygamber’e atılan bir iftiranın böylesine afişe olmayacağı bellidir. Üstelik şu anda birçok kişi bu uydurma yüzünden deve idrarı içmekte ve programda bahsettiğim hastalıklara yakalanmaktadır. Kısacası somut olarak insanlara zarar vermeye devam eden bir uygulamaya dikkat çektim.

Eleştirdiğim ve Peygamberimize iftira olarak gördüğüm bu hadisleri dinin bir bölümü olarak kabul edenlerin, bunu yapmamı “seviyeyi düşürme” olarak görmeleri kendileriyle ciddi bir çelişkidir.

Bu “deve idrarı içme” meselesi en “sahih” olduğu iddia edilen kaynaklarda geçmektedir. Bunu gerçekten din olarak görenlere göre “deve idrarı içmeyi çirkin görme, buna muhalefet etme” bir dinden çıkma meselesi bile olabilir. Çünkü “bunu çirkin görenler” Peygamberin tavsiye ettiği bir uygulamasını çirkin görüyor olurlar.

Bunu bir yandan savunurken deve idrarına davetimi çirkin görenlere sorularlaislamiyet sitesinden şu alıntıyı kopyalıyorum:
İmam Ebu Yusuf, bir gün halifenin yanında iken, bir adam Resulullah (Sallallahu aleyhi ve sellem) kabağı severdi, dedi. Bir başkası da ben sevmem dedi. Bunun uzerine Ebu Yusuf, idam edilenlerin kanının etrafa saçılmamasını önleyen muşambanın ve kılıcının getirilmesini emretti. Adam bu sefer “Estağfirullah, ben böyle bir şey hatırlamıyorum.” diyerek kelime-i şehadet getirdi. Bundan sonradır ki, İmam Ebu Yusuf onun katlini emretmekten vazgeçti. (bk. Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi, Ehl-i Sünnet İtikadı, Bedir Yayınevi, s. 126-127) Demek ki, Peygamberimiz (asm)’in sevdiği bir şeyi küçümsemek, alaya almak gibi bir durum olursa, Allah korusun bu durum kişiyi küfre götürebilir. Ancak yaradılışı gereği onu gerçekten sevmiyorsa, bunun bir sakıncası yoktur.

Prof. Dr. Caner Taslaman, 21.07.2017

 

Bir cevap yazın