Boğucu yaz canınızı mı sıktı? – Çağrı Mert Bakırcı‏

Kitap ve İnsan - kitapveinsan.com

Küresel İklim Değişikliği’nin yumruğu insanlığın suratına vurduğunda, türümüz tüm kibriyle birlikte sular altında boğulacak ve yanacak.

“3 damla su”, canınızı mı sıktı? İstanbul’un tüm kıyı şeridi sular altında kalınca görün siz İklim Değişikliği’ni. Bu daha hiçbir şey değil.
Boğucu yaz canınızı mı sıktı? Eskiden 40-45 dereceler “Şok haber” olarak verilirken, 50’ler “sıradan” olduğunda görün siz. Bu bir şey değil.

Karbondioksit seviyesi yükselip, okyanus asiditesi tüm canlı yaşamı katlettiğinde, biyosistem alt üst olduğunda hatırlayın bu günlerinizi…

Sanıyorsunuz bu gezegeni insanlar yok edecek. Bu gezegen insandan bin kat beterlerini defalarca gördü. Ve doğa, hepsinden uzun yaşadı. Mide bulandırıcı kibir ve vurdumduymazlığımız türümüzle birlikte, bir mikrop gibi bu gezegenden silinip atıldığında, yaşam bir yolunu bulacak.

Biz günlük kavgalarımızla boğulup, gerçek “kavga”ya yüz çevirdikçe, ölüm fermanımızı kendi elimizle imzalıyoruz. İyi de yapıyoruz. Müstehak.

Demem o ki bu #yağmur daha sadece başlangıç. Doğa, üzerindeki virüsle mücadelesini sürdürecek. Ve #doğa, her zaman kazanır.

Çağrı Mert Bakırcı, 18.07.2017Kaynak ve daha fazlası için: https://twitter.com/cagrimbakirci

 

Bir cevap yazın