Akıl-ruh hastalıklarında cinlere, perilere yer yoktur.

Kitap ve İnsan - kitapveinsan.com

Akıl/ruh hastalıklarında cinlere, perilere yer yoktur. Cinlerin, şeytanların veya habis ruhların insanları delirttiğine dair inanışlar animist ilkel toplumların sanılarından ibarettir.

Bazıları “falanca ruh hastası, cinleri gördüğünü söylüyor, onlarla evlendiğini iddia ediyor, işte şimdi cinler, periler geldi, diyor” bu kadar insan herhalde yalan söylemiyor diye bize karşıt delil getireceklerdir.

Onlara diyeceğimiz şudur; Biz tedaviye muhtaç delilerin sanrı/hezeyan ve halüsinasyonları ile hareket edecek değiliz. Onların bizi veya nesnel dış dünyayı tanımlamalarından hareket edemeyiz.

Biz akıllıların onların hastalıklarını teşhis edip, tanımlamak ve bu hastaları anlayışla karşılayıp, tedavi etmemiz gerekmektedir.

Şimdi bu cinciler şöyle diyeceklerdir; Ama bazı hastalıkları modern psikoloji tedavi edememektedir. Doğrudur. Psikoloji ve tıp henüz kat edeceği bilimsel mesafenin henüz yarısında bile olmayabilir. Dün tedavi edemediği hastalıkları nitekim bugün etmektedir. Bugün tam edemediğini ileride edebilir. Tedavi edemiyor diye de hastaları bu cinci şarlatanların insafına terk edemeyiz.

Düne kadar binlerce hastayı cinli/şeytanlı diye gözlerini kör edip, ölüme terk edenlerden, milyonlarca yaşlı kadını cadı diye vahşice öldürenlerden sağlıklı, bilimsel düşünmelerini zaten beklemiyoruz. Zaten en başta psikoterapinin amacı kendini darı gören, tavukların da kendisini darı görüp yemesinden korkan hastayı darı olmadığına ikna etmekten ibarettir. Bu nedenle cincilerin de iyileştirebildiği, “darı olmadığına ikna edebildikleri” hastaları olabilir. Ya da kişi kendisini yalnızca cincilerin iyileştirebileceğine inanıyor olabilir.

Yani bildiğimiz farmakolojik olarak etkisiz şeker hapı gibi bir ilacın – veya okunmuş bir muska da olabilir- iyileştirdiğine dair Plasebo etkisidir. Aslında bu şeker hapının sahip olduğu (!) tedavi gücü, hastanın onunla iyileşeceğine dair olan ona itimadından kaynaklanır. Plasebo etkisi hem insanın istemesi halinde kendi kendini iyileştirebileceğinin kanıtı, hem de hiçbir hastalığı bulunmayan ama gitmediği doktor kalmayan “hastalık hastalarının” tek ilacıdır.

Saadettin Merdin, 15.07.2017

Bir cevap yazın