2050’de okyanuslardaki plastik çöpler, balıklardan fazla olabilir

Kitap ve İnsan - kitapveinsan.com
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, okyanusların daha önce hiç olmadığı kadar büyük bir tehdit altında bulunduğunu belirterek, hiçbir şey yapılmazsa 2050’de plastik çöplerin balıklardan fazla olabileceği uyarısında bulundu.

 

BM Genel Kurulundaki toplantıda konuşan Guterres, kirlilik, aşırı avlanma ve iklim değişikliğinin etkileriyle okyanusların ciddi hasar gördüğünü ve gezegenin yaşam kaynağının hiç olmadığı kadar tehdit altında olduğunu söyledi.
Üye ülkelere hitaben “Küresel felaketi önlemek için okyanusları koruyun.” ifadesini kullanan Guterres, uzun vadeli küresel felaketi engellemek için kısa vadeli ulusal kazancın hesaba katılmaması gerektiğini vurguladı.
Guterres, “Okyanuslarımızı korumak ve onları sürdürülebilir kullanmak hayatın kendisini korumaktır.” diye konuştu.
Okyanuslarla ilgili son araştırmanın verilerine değinen Guterres, bu çalışmanın, “okyanusları korumak için hiçbir şey yapılmazsa 2050 yılına gelindiğinde, atılan plastik çöplerin balıklardan daha fazla olabileceğini” ortaya koyduğunu sözlerine ekledi.
 
BM Genel Kurul Başkanı Peter Thomson “Okyanuslar üzerine, doğayı çok trajik şekillerde kirleten bir plastik belasını serbest bıraktık.” diye konuştu.
 

 

Bir cevap yazın