Müslüman eğer gerçekten Kur’an’a uygun yaşayacaksa faize bulaşamaz!

Kitap ve İnsan - kitapveinsan.com

 

Faiz konusunda bir arkadaşın bana gönderdiği mesaj aynen şöyle; “dârülharpta Müslümanlar gayri müslimlerden faiz alabilir. Bu konuda bir çok hadis var. Müslümanlar arasında faiz her türlü haram, evet ama bu konuda istisna olabilir. Ve ben bir müslüman olarak Türkiye’de dârülharp olduğu için gayri müslimlerden sonuna kadar faiz alırım kimseye de bu konu da hesap vermem”. 

Cevabım;
1. Kur’an bir konuda yasak koyuyorsa bu yasak her yerde geçerlidir, yani hırsızlık olayı her yerde yasak, Fransa veya Türkiye fark etmiyor.
2. Kur’an a göre, faiz işleminin tamamı yasaktır, sadece borçtan kazanılan tutarı değil.
Faiz yasağı konusunda belli bir zaman detayı yok.
3. “dârülislam ve dârülharp” ayrımı yanlıştır, çünkü bir müslüman istediği yerde islam’a uygun yaşayabilir.
4. İslam’da çoğu ulema diyor ki; “faiz her yerde yasaktır, dârülharp veya dârülislam gibi bir esnekliği kabul etmiyorlar”. ancak iki kişi muhalefet ediyorlar, Ebu Hanife ve İmam Muhammed, ikisi de “faiz dârülharpte yasak değil” diyorlar.
5. Bir Müslüman, Allah’ın Kitabı’na göre hesaba çekilecek, Allah’ın emir ve yasaklarına göre, Ebu Hanife’nin veya İmam Muhammad’in söylediklerine göre değil !
6. Bir müslüman diğer bütün insanlara örnek olması gerekir, eğer gayri müslimlerden faiz yemelerini veya hırsızlık yapmalarını istiyorsa, bu nasıl bir örnek olabilir ? !
7. Faizin dârülharpta alınıp verileceğine dair bir hadis yoktur. senedi bulunmayan tek uydurma bir rivayet vardır.
8. Tekrar ediyorum, bir Müslüman eğer gerçekten Kuran’a uygun yaşayacaksa faize bulaşamaz!

Hisham Alabed

Faiz konusunda sitemizde yayınlanan şu yazılara da göz atar mısınız?

1 -15 yılda 64 kat artan faizli borcun sebebi olan hocala: http://kitapveinsan.com/15-yilda-64-kat-artan-faizli-borcun-sebebi-olan-hocalar-sueda-yilmaz/

2 -Siyonizm ve küresel faizcilik – Vedat Yılma: http://kitapveinsan.com/siyonizm-ve-kuresel-faizcilik-vedat-yilmaz/

3 – Faiz sistemi hakkında, Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır, Kitap ve Hikmet Sayı 13: http://kitapveinsan.com/faizkucukbilgilendirme/

Bir cevap yazın